Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cererea reconventionala se poate disjunge si conexa la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cererea reconventionala se poate disjunge si conexa la alt dosar?

Paratul formuleaza in acelasi timp cu Intampinarea si Cererea reconventionala.
Partea adversa invoca exceptia de litispendenta si solicta instantei sa disjunga cererea reconventionala si sa o conexeze la alt dosar.
Este admisibila o asemenea exceptie in cererea reconventionala?
In cazul in care exista un alt dosar care are un obiect, o cauza si parti identice cu cele din cererea reconventionala, se va admite exceptia! Este posibil ca, si in situatia in care nu exista un alt dosar cu identitatea mai sus aratata, instanta de judecata sa disjunga cererea reconventionala, in situatia in care, considera ca, solutionarea reconventionalei intarzie solutionarea cererii principale.
Va multumesc.
Cererea reconventionala se timbreaza?
Da. Cerere a reconventionala se timbreaza la aceeasi valoare ca actiune principala.