Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casa de marcat

avand caserie principala si puncte de vanzare cu case de marcat, cum as putea sa se ridice numerar in cursul zilei pana la sfarsitul programului cand se scoate raportul "z" pe casa de marcat, sa poata fi legal adica , dar la scoaterea raportului sa apara suma ridicata in cursul zilei( sau mai multe ridicari de numerar)
Uitaţi-vă în instrucţiunile casei de marcat, trebuie să fie o operaţie de "scoatere de numerar", şi eu am aşa ceva la o casă de marcat şi în raportul zilnic îmi apare ca "suma scoasă". Nu ştiu dacă toate casele de marcat ştiu acest lucru.
Succes.
Corect ar fi sa intocmiti registre de casa pe fiecare punct de lucru si puteti folosi dispozitia de plata, dar ulterior trebuie sa aveti alte documente justificative pentru numerarul ridicat ( chitante pentru aprovizionare sau diverse cheltuieli ale firmei).