avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de propietate pt pamantul mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de propietate pt pamantul mostenit

suntem 6 frati , parintii au murit de circa 40 de ani si inca nu am facut succesiunea pentru pamantul mostenit.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam ca si intre fiecare dintre noi in posesia acestui titlu.
in cazul in care unul dintre noi nu se prezinta la succesiune se considera ca a renuntat?
va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: eugen stanisteanu , utilizator 19:00, 12 Aprilie 2010
In primul rand, trebuie sa existe un titlu de proprietate eliberat in baza legii 18/1991 sau urmatoarele, in baza unei cereri formulate pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru terenul in cauza. Sub ce forma ati mostenit terenul? Ati formulat cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate? (ultima zi a fost 30.11.2005, in baza legii 247/2005). Fara un raspuns la intrebarile de mai sus, nu putem vorbi de succesiune, pentru ca nu stim care sunt actele de proprietate existente pentru terenul la care faceti referire.
eugen stanisteanu a scris:

suntem 6 frati , parintii au murit de circa 40 de ani si inca nu am facut succesiunea pentru pamantul mostenit.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam ca si intre fiecare dintre noi in posesia acestui titlu.
in cazul in care unul dintre noi nu se prezinta la succesiune se considera ca a renuntat?
va multumesc anticipat!
nu stiu daca se vede ce am scris de aceea reiau, am facut cerere si avem un titlu de prorietate in care suntem trecuti toti fratii, va rog sa-mi spuneti ce pasi mai avem de facut?unde este mai bine sa ne ducem la notariat sau direct la judecatorie?
Daca ati obtinut TP direct pe numele celor 6 frati, nu mai este necesara dezbaterea succesiunii (pe TP se mentioneaza X in calitate de mostenitori ai lui Y). In acest caz, fie mergeti toti fratii la notariat, faceti iesirea din indiviziune si va intabulati fiecare dreptul de proprietate, fie "simulati":D o neintelegere si faceti iesirea din indiviziune prin instanta, incheind o tranzactie la primul termen (este mult mai ieftin decat notarul).
Succes!
multumesc pentru promptitudine si profesionalism

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de propietate ContSters127894 ContSters127894 Buna seara.Bunicii mei au avut cateva hectare cu pamant.Mama este singura mostenitoare(titlul de propietate este pe numele bunicilor decedati). Cum pot ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate teren emis 1994 bionela5 bionela5 buna seara, va rog as vrea sa stiu daca un titlu proprietate emis in 1994 pe un teren pe numele unei persoane care momentan este decedata, nu mai este valabil ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren agricol ietam ietam Buna ziua, tatal meu a decedat si a lasat titlul de proprietate asupra terenurilor pe care le avea in seama unuia dintre frati. Noi suntem 4 de toti . Nu s ... (vezi toată discuția)