Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de propietate pt pamantul mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de propietate pt pamantul mostenit

suntem 6 frati , parintii au murit de circa 40 de ani si inca nu am facut succesiunea pentru pamantul mostenit.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam ca si intre fiecare dintre noi in posesia acestui titlu.
in cazul in care unul dintre noi nu se prezinta la succesiune se considera ca a renuntat?
va multumesc anticipat!
In primul rand, trebuie sa existe un titlu de proprietate eliberat in baza legii 18/1991 sau urmatoarele, in baza unei cereri formulate pentru reconstituirea dreptului de proprietate pentru terenul in cauza. Sub ce forma ati mostenit terenul? Ati formulat cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate? (ultima zi a fost 30.11.2005, in baza legii 247/2005). Fara un raspuns la intrebarile de mai sus, nu putem vorbi de succesiune, pentru ca nu stim care sunt actele de proprietate existente pentru terenul la care faceti referire.
eugen stanisteanu a scris:

suntem 6 frati , parintii au murit de circa 40 de ani si inca nu am facut succesiunea pentru pamantul mostenit.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam ca si intre fiecare dintre noi in posesia acestui titlu.
in cazul in care unul dintre noi nu se prezinta la succesiune se considera ca a renuntat?
va multumesc anticipat!
nu stiu daca se vede ce am scris de aceea reiau, am facut cerere si avem un titlu de prorietate in care suntem trecuti toti fratii, va rog sa-mi spuneti ce pasi mai avem de facut?unde este mai bine sa ne ducem la notariat sau direct la judecatorie?
Daca ati obtinut TP direct pe numele celor 6 frati, nu mai este necesara dezbaterea succesiunii (pe TP se mentioneaza X in calitate de mostenitori ai lui Y). In acest caz, fie mergeti toti fratii la notariat, faceti iesirea din indiviziune si va intabulati fiecare dreptul de proprietate, fie "simulati":D o neintelegere si faceti iesirea din indiviziune prin instanta, incheind o tranzactie la primul termen (este mult mai ieftin decat notarul).
Succes!
multumesc pentru promptitudine si profesionalism