Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesionare teren in vedere constructiei + credit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesionare teren in vedere constructiei + credit bancar

Am un teren si vreau sa il concesionez in vederea construirii unui hotel/pensiune. Terenul are 8000mp si cum piata imobiliara se misca greu m-am gandit ca e mai usor pentru un investitor sa plateasca o rata lunara pe durata a 30 ani decat sa vina cu o suma mai mare pentru a cumpara terenul. Astfel ii raman bani sa isi inceapa afacerea si vreau sa ii las posibilitatea de cumpara concesiunea.
Cu banii pe care ii iau vreau sa iau un credit cu dobanda fixa pe durata concesiunii iar plata sa se faca din banii primiti pe concesiune.
Ma intereseaza daca s-au mai aflat si altii in situatia mea si daca se poate face contractul astfel incat "dezvoltatorul" sa fie responsabil de plata creditului direct. Adica daca el inceteaza plata sa nu ma trezesc cu banca pe cap.
Multumesc anticipat.
in primul rand, dvs ca pers fizica nu puteti concesiona.. il puteti inchiria, sau daca tot aveti nevoie de bani cash mai multi, iar dezvoltatorul nu are bani sa plateasca si terenul si sa isi faca hotelul atunci e de preferat sa apelati la o societate de leasing care sa va dea dvs toti banii ca vanzare, urmand sa devina ea proprietara terenului iar respectivul dezvoltator sa plateasca reverdente lunare catre firma de leasing.. mai aveti posibilitatea sa va asociati cu respectivul dezvoltator, daca si el vrea bine inteles, sa aplicati la fonduri structurale europene pentru dezvoltara afacerii.. sunt multe variante care pot fi puse in aplicare.. va invit pe mesageria privata, daca doriti mai multe amanunte.. cu stima, avocat Petre
razvan3 a scris:

Cu banii pe care ii iau vreau sa iau un credit cu dobanda fixa pe durata concesiunii iar plata sa se faca din banii primiti pe concesiune.
Ma intereseaza daca s-au mai aflat si altii in situatia mea si daca se poate face contractul astfel incat "dezvoltatorul" sa fie responsabil de plata creditului direct. Adica daca el inceteaza plata sa nu ma trezesc cu banca pe cap.
Multumesc anticipat.

Sansele sunt nule. Primul raspunzator de restituirea creditului veti fi dumneavoastra, dezvoltatorul putand fi cel mult garant. Nicio banca nu va accepta sa va crediteze si sa va exonereze de obligatia de restituire a creditului.