Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas a sotului supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas a sotului supravietuitor

Sotul a decedat pe data de 2 Mai 2009.Sotul supravietuitor care nu realizeaza venituri are dreptul la pensie de urmasi pe o perioada de 6 luni de la data decesului.In cat timp de la data decesului se poate introduce dosarul de pensionare?In lege nu este specificat un termen de prescriptie.
ART. 85/Lg 19/2000 - Legea pensiei
(1) Drepturile de pensie de urmaş, în cazul persoanelor care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege la data decesului susţinătorului asigurat, se acordă la cerere:
a) începând cu luna următoare decesului, în cazul în care susţinătorul decedat era pensionar, dacă cererea a fost depusă în termen de 90 de zile de la data decesului;
b) de la data decesului susţinătorului, în cazul în care susţinătorul decedat nu era pensionar la data decesului, dacă cererea a fost depusă în termen de 90 de zile de la această dată;
c) de la data depunerii cererii, în situaţiile în care s-au depăşit termenele prevăzute la lit. a) şi b).