Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa

Daca dosarul se afla inca in faza de cercetare penala, pot cere studierea dosarului?Sau numai avocatul poate face asta?
Faza de urmarire penala este o faza procesual penala secreta, astfel nu puteti cere studierea dosarului nici dumneavoastra, nici avocatul. La terminarea urmaririi penale, in functie de calitatea care o aveti in dosar, veti fi chemat pentru a vi se prezenta materialul de urmarire penala putand fi insotit de un avocat.
Toate cele bune,
T. Claudiu
ContSters119945, utilizator
Urmarirea penala este nepublica (nu secreta), spre deosebire de faza de judecata, insa, conform art.172 al.1 si art.173 al.1 avocatii inculpatilor, partilor vatamate, partilor civile si partilor responsabile civilmente pot asista la efectuarea actelor de urmarire penala. Daca pot asista la efectuarea acestor acte, cu atat mai mult pot lua act de continutul acestora prin studiul dosarului. Este insa vorba despre aparator si nu despre parti, care pot lua act de continutul dosarului numai cu ocazia prezentarii materialului de urmarire penala.
Materialul de urmarire penala se prezinta inculpatului (care nu are dreptul sa participe la efectuarea actelor de urmarire), asistat sau nu de aparator.
Art.172, 173 preved drepturile aparatorului, in timp ce prezentarea materialului de urmarire penala vizeaza un drept al inculpatului, respectiv o obligatie a procurorului, astfel ca numai la acest moment puteti lua dvs, in calitate de parte, cunostinta de actele din dosar
Mara Negulescu, Avocat