Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Intrare in vigoare Ordin 21/2009 al Comisiei de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Intrare in vigoare Ordin 21/2009 al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor

In opinia dumneavoastra cand intra in vigoare Ordinul 21/ 2009 al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor . La dmneavoastra in site scrie ca pe 1 ianuarie 2010 in ordin scrie "Art. 1. - (1) Începând cu data publicării prezentului ordin se pun în aplicare Normele privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule.
(2) Prevederile prezentului ordin se aplică pentru poliţele de asigurare RCA emise de la data publicării acestuia. "

Art.29 din prezentul ordin cand intra in valabilitate??? Este o problema destul de serioasa si daca ma puteti ajuta ar fi perfect. Multumesc
Chiar nu ma ajuta nimeni. Am probleme cu un asigurator si nu vreau sa fac o prostie. Am emis o polita in data de 16.12.2009 iar respectivlul asigurator spune ca pentru acesta polita se aplica prevederile ordinului 20/2008 al CSA. Din punctl meu de vedere cred ca se inseala. Va rog ,cine ma poate ajuta.....
danmarianpopescu, utilizator
Asa cum ati remarcat si dvs prevederile Ordinului sunt destul de clare, intrarea in vigoare se face de la data publicarii in M. Of. 812, adica de la data de 27.11.2009.
Mai mult decat atat, la alin. (4) al art. 1 din Ord 21/2009 se precizeaza ca Ord 20/2008 se abroga la intrarea in vigoare a Ord 21/2009.
Aici este problema. Societatea de asigurari nu vrea sa plateasca dauna pe acest motiv. Luni o sa ii notific astfel incat sa imi trimita un raspuns oficial dupa care sa vedem ce face. Tot astazi am vorbit cu 2 directori de sucursale judetene(asigurari) si au sustinut ca intra in vigoare de la 01.01.2010. DE ACEEA TOT INTREB. SA NU FIE CEVA ASCUNS. MAI ALES CA AM DAT CAUTARE PE SITE A ACTULUI SI SCRIE INTRARE IN VIGOARE 01.01.2010 DAR SE CONTRAZICE CU CE SCRIE ORDINUL
Nu inteleg care este reglementarea cuprinsa in Ordinul 21/2009 (modificarea)de natura sa va creeze probleme.
Faceti referire la art.29.Ati gresit cu privire la intrarea in vigoare?La momentul actual asigurarea intra in vigoare din ziua urmatoare celei in care s-a incheiat documentul de asigurare,pentru persoanele care nu aveau o asigurare valabila la momentul incheierii asigurarii(nu dupa 48 de ore).

Ordinul 20/2008 a fost abrogat la data de 27 nov.2009,data la care a fost publicat Ordinul 21/2009.

ContSters76710, utilizator
Gasiti pe site-ul CSA la urmatorul link [ link extern ] >
Mergeti la asigurator si spuneti sa acceseze pagina CSA si sa vada ca la data de 16.12.2009 era in vigoare Ord nr. 21/2009.
Succes !