Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit minim
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit minim

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie cum trebuie sa procedez.
Am o firma infiintata in oct 2009.
Pana in decembrie 2009 firma nu-si incepuse activitatea (abia de 2 luni am deschis pct lucru).
In aceasta situatie, platesc impozit minim acum, pt primul trimestru al lui 2010?

multumesc anticipat
Firma va plati impozit pe perioada functionarii.
Numai in situatia cat activitatea firmei a fost suspendata si suspendarea anuntata la ORC, nu sunteti obligat a plati impozit. ;)
In aceasta situatie, platesc impozit minim acum, pt primul trimestru al lui 2010?

In conformitate cu legislatia actuala DA !
ce va fi vom vedea
Platiti impozitul minim pe perioada anului trecut chiar daca firma nu a functionat.
cip200 a scris:

Platiti impozitul minim pe perioada anului trecut chiar daca firma nu a functionat.

Societatile constituite in cursul anului 2009 nu platesc impozit minim !!
de ce nu platesc firmele din 2009 si si cei infintati in 2010 da#-o#-o#-o#-o#-o