avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit minim
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit minim

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie cum trebuie sa procedez.
Am o firma infiintata in oct 2009.
Pana in decembrie 2009 firma nu-si incepuse activitatea (abia de 2 luni am deschis pct lucru).
In aceasta situatie, platesc impozit minim acum, pt primul trimestru al lui 2010?

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: lilyanna , utilizator 21:21, 13 Aprilie 2010
Firma va plati impozit pe perioada functionarii.
Numai in situatia cat activitatea firmei a fost suspendata si suspendarea anuntata la ORC, nu sunteti obligat a plati impozit. ;)
In aceasta situatie, platesc impozit minim acum, pt primul trimestru al lui 2010?

In conformitate cu legislatia actuala DA !
ce va fi vom vedea
Platiti impozitul minim pe perioada anului trecut chiar daca firma nu a functionat.
cip200 a scris:

Platiti impozitul minim pe perioada anului trecut chiar daca firma nu a functionat.

Societatile constituite in cursul anului 2009 nu platesc impozit minim !!
de ce nu platesc firmele din 2009 si si cei infintati in 2010 da#-o#-o#-o#-o#-o

Alte discuții în legătură

Impozit microintreprindere MOCANU DOINA MOCANU DOINA Buna seara, va rog sa \" ma luminati\" cum calculez impozitul minim la o firma infiintata in oct.2009. Dupa parerea mea, ;) , deoarece imp.pe profit (16% )ar ... (vezi toată discuția)
Declaratie 100 trim 4 depusa pe 0 ASKIM3GET ASKIM3GET Buna ziua Este gresit daca am depus declaratia 100 pe 0 la trim 4 in conditiile in care in primele 3 trim s-a platit impozit minim, iar trim 4 a fost ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie 100 cu zero alice53 alice53 buna seara, am depus declaratia 100 cu zero pt trim 4, tot anul am avut pierdere si am platit imp minim pe 3 trim... in acest caz trebuie sa fac doua decl ... (vezi toată discuția)