Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vinzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vinzare cumparare

Se poate anula niste contracte de vinzare cumparare incheiate intre anii 1948-1972 daca se dovedeste ca nu au semnat martorii respectivi ?
Ce legatura au martorii intr-un contract de vanzare-cumparare?
Un contract poate fi anulat doar daca semnatarii: vanzator si cumparator nu au avut discernamant, au fost in eroare asupra obiectului contractului etc.
Daca s-au incheiat acte de vanzare-cumparare de mana cu martori sau nu, acestea nu sunt apte de intabulare si nici de transmitere a dreptului de proprietate. Acestea pot avea insa calitatea unor antecontracte de vanzare-cumparare ce pot fi valorificate in cadrul unei actiuni in instanta de prestatie tabulara, daca au elementele necesare cuprinse in act: nume promitent-cumparator, nume promitent-vanzator, obiectul supus "vanzarii" identificat sau cu elemente ce permit identificarea acestuia, pretul "vanzarii". ;)
Raspunsul dvs este f clar ,dar as mai dori sa adaug ca s-au facut niste contracte de vinz cump scrise de mina ,cu martori care nu au semnat acele contracte ,si pe baza acestor contracte in 1984 -1985 a cistigat terenul respectiv,mentionez ca este vb de un teren de 28000 mp intravilan in Cluj Napoca.
Acei martori care figureaza in acel contract pot face plangere penala impotriva celui care a folosit acel contract pentru fals , uz de fals si inselaciune , motivand ca au aflat in prezent ca numele lor au fost folosite abuziv pentru obtinerea ilegala a unui teren. Daca valoarea terenului depaseste 1 milion de euro , speta este de competenta DNA. Si acestia vor fi incantati sa aiba pe mana un asemenea dosar! :D
Succes!
:luck: