Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... precontract versus contract sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

precontract versus contract sub semnatura privata

buna ziua,
ma numesc manea nicolae si as dori sa stiu contractul de vinzare cumparare sub semnatura privata este acelasi lucru cu precontractul de vinzare cumparare?
care este mai bun si mai sigur?
aceste acte odata facute imi dau dreptul la ce scrie in ele ,adica ma pot baza pe ele sau nu sunt bune?
mentionez ca momentan nu se pot face acte in forma legala la notar din anumite motive(uzucapiune, cadastru..)

va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Antecontractul de vanzare-cumparare nu este unul si acelasi lucru cu contractul de vanzare-cumparare! Primul act este o promisiune de vanzare-cumparare... semnat intre parti.
Presupun ca este vorba despre un teren.

Actul de v/c sub semnatura privata este nul. Totusi, in virtutea principiului conversiunii actului juridic, desi nul ca si contract de v/c, el ramane o promisiune sinalagmatica de v/c, cu alte cuvinte un antecontract, act in temeiul caruia, daca promitentul vanzator nu isi indeplineste obligatia de a vinde (prin incheierea actului autentic, obligatia fiind una de a face), promitentul cumparator poate promova o actiune in prestatie tabulara solicitand instantei o hotarare care sa tina loc de act autentic.

Cam asta ar fi. Poate putin prea succinta explicatia.