Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare costuri reparatie terasa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare costuri reparatie terasa

buna ziua! daca dintre locatari refuza sa contribuie la repararea acoperisului, dar numai la partea din acesta din dreptul unuia dintre locatarii de la et 4, ce actiune in justitie poate fi promovata pentru ca si cel pentru care ceilalti nu vor sa puna bani sa-i fie reparat acoperisul?cine impotriva cui se indrepta acesta?multumesc!
Terasa blocului este proprietate comuna la repararea careia trebuie sa contribuie toti proprietarii, fara exceptie. Asociatia de proprietari trebuie sa fie arbitrul care sa stabileasca cota de plata pentru fiecare proprietar ce-i revine din reparatia intregii suprafete a terasei.
Nu e acoperisul unui apartament, acea portiune are in ea o cota-parte a fiecaruia dintre proprietari
Nu exista vecin rau si vecin bun.