Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Terasa acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Terasa acoperis

Stau la et.4 al unui bloc care are 5 etaje. Apartamentele de la et.5 au insa o terasa, care apare in actul de proprietate al celor de la et.5. Accesul pe terasa il au doar proprietarii de la acest etaj. Scurgerea de pe teresa se face printr-o scurgere care trece prin baia mea. De-a lungul timpului s-au facut multe infiltratii, acoperisul baii fiind deteriorat f mult. Cei de la et. 5 spun ca nu ei trebuie sa repare terasa-acoperis, ci Asociatia de Proprietari. Membrii asociatiei spun ca, daca doar cei de et.5 au acces pe terasa si fiind proprietate personala ei trebuie sa repare.
Care este baza legala pt repararea acestei terase-acoperis?
Mentionez ca am asigurare pt casa. Ce trebuie sa fac?
Multumesc.
Nu prea cred ca cei de la ultimul nivel au documente de proprietate pe terasa. Ca au acces numai dansii pe-acolo, este altceva.
Presedintele as. prop. sa verifice documentele de vanzare-cumparare si schitele cadastrale ale vecinilor de la ultimul nivel si sa va clarifice, altfel o sa va certati multi ani de-acum inainte. Daca chiar asa este, vecinii sunt propietari pe terasa, atunci, da, lor le revine obligatia efectuarii reparatiilor pentru acea terasa - dar cum am spus, nu prea cred. Practic acea terasa este ”acoperisul” apartamentelor de la etajul 4 - de pe acel tronson...

1-Terasa imobilului de locuit in comun este parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Avand in vedere statutul de parte comuna terasa nu poate apare in actul de proprietate al locatarilor dintr-un imobil de locuit in comun
Accesul la partile comune este obligatoriu sa nu fie ingradit,aceasta obligatie fiind legal prevazuta
In cazul in care locatari inteleg sa restrictioneze si sa ingradeasa liberul acces pe partile comune imobil,isi asuma responsabilitatea sa suporte eventuale sanctiuni dispuse inclusiv de catre ISU
2-
Cei de la et. 5 spun ca nu ei trebuie sa repare terasa-acoperis, ci Asociatia de Proprietari.

Da,intretinerea si reparatia terasei parte comuna reprezinta responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
In situatia in care este imobil de locuit in comun terasa este parte comuna,iar sustinerea conform careia daca doar cei de et.5 au acces pe terasa si fiind proprietate personala ei trebuie sa repare.,nu este conform realitatii si nu are temei legal
3-Daca detineti asigurare facultativa a locuintei,contactati asiguratorul,solicitati deschidere dosar dauna,urmand ca asiguratorul sa se indrepte prin actiune in regres impotriva vinovatilor
Intrebare: Este necesar ca asigurarea facultativa a locuintei sa fie in vigoare la data in care s-au produs daunele datorate terasei de la etajul 5? Sau este posibil de incheiat asigurarea facultativa ulterior si de recuperat banii pentru daunele produse anterior incheierii asigurarii?

ynocentta a scris:

3-Daca detineti asigurare facultativa a locuintei,contactati asiguratorul,solicitati deschidere dosar dauna,urmand ca asiguratorul sa se indrepte prin actiune in regres impotriva vinovatilor