avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... terasa blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

terasa blocului

Buna ziua ,am o intrebare :Repararea terasei unui bloc include si repararea ultimului balcon( stau intr-un bloc cu 4 etaje ,la etajul 4) trebuie sa beneficiez de reparatia acoperisului balconului atunci cand se reface terasa blocului?:help:
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 06:15, 19 Septembrie 2010
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ati precizat concret situatia privitoare intre acoperisul balconului de la ultimul etaj si terasa
Terasa reprezinta parte comuna a carei intretinere/reparatii reprezinta responsabilitatea asociatiei de locatari/proprietari
In raport de situatia strict existenta la nivelul imobilului,in anumite cazuri ,partea exterioara a balconului situata la ultimul nivel intra in responsabilitatea asociatiei
~ Conținut șters la cerere ~
Acoperisul balconului de la ultimul etaj face parte din suprafata comuna si revine pentru reparatie, o data cu terasa, asociatiei de proprietari.

Argument:
Intr-un condominiu orice zid are doua suprafete (pereti, fatada, terasa) care se imparte intre doua proprietati, fie intre doi proprietari detinatori ai proprietatilor lor individuale (zidurile dintre apartamente), fie intre un proprietar si proprietarul comun (toti proprietarii reprezentati de asociatie).
Proprietatea individuala este demarcata de peretii interiori ai locuintei (balconului). Suprafata exterioara apartamentului, indiferent ca este perete de hol, fatada, terasa apartine proprietatii comune.
Pentru balcon este proprietate individuala numai peretele din interiorul acestuia.
Ultima modificare: Luni, 20 Septembrie 2010
elga50, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, ... Laura Șerban Laura Șerban Buna ziua, Locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, care este situat in exteriorul blocului, dedesubt fiind alte balcoane ( asa a fost ... (vezi toată discuția)
Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc? m_dobran m_dobran Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc? a) asociatiei de proprietari b) ... (vezi toată discuția)
Balconul este parte comuna ? cine plateste reparatiile ? cristel52 cristel52 Stau la et, 10 si am hotarat sa izolez terasa cu polistiren extrudat pe toata suprafata corespunzatoare ap; meu. Initial presedintele asociatiei de locatari ... (vezi toată discuția)