Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... terasa blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

terasa blocului

Buna ziua ,am o intrebare :Repararea terasei unui bloc include si repararea ultimului balcon( stau intr-un bloc cu 4 etaje ,la etajul 4) trebuie sa beneficiez de reparatia acoperisului balconului atunci cand se reface terasa blocului?:help:
Nu ati precizat concret situatia privitoare intre acoperisul balconului de la ultimul etaj si terasa
Terasa reprezinta parte comuna a carei intretinere/reparatii reprezinta responsabilitatea asociatiei de locatari/proprietari
In raport de situatia strict existenta la nivelul imobilului,in anumite cazuri ,partea exterioara a balconului situata la ultimul nivel intra in responsabilitatea asociatiei
~ Conținut șters la cerere ~
Acoperisul balconului de la ultimul etaj face parte din suprafata comuna si revine pentru reparatie, o data cu terasa, asociatiei de proprietari.

Argument:
Intr-un condominiu orice zid are doua suprafete (pereti, fatada, terasa) care se imparte intre doua proprietati, fie intre doi proprietari detinatori ai proprietatilor lor individuale (zidurile dintre apartamente), fie intre un proprietar si proprietarul comun (toti proprietarii reprezentati de asociatie).
Proprietatea individuala este demarcata de peretii interiori ai locuintei (balconului). Suprafata exterioara apartamentului, indiferent ca este perete de hol, fatada, terasa apartine proprietatii comune.
Pentru balcon este proprietate individuala numai peretele din interiorul acestuia.
elga50, moderator