avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc?

Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc?
a) asociatiei de proprietari
b) proprietarilor apartamentelor de la ultimul etaj, ale caror baclcoane intra sup acoperisurile respective
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 11:36, 9 Septembrie 2011
Raspuns final b .
BEN46 a scris:

Raspuns final b .


Gresit.
Raspuns final A. Este evident

Acoperisul balcoanelor face parte din proprietatea privata ca si balconul dealtfel ce treaba are atunci asociatia daca nu este un lucru comun .
nicidecum, partea exterioara a balconului este proprietate comuna, atat cea orizontala cat si cea verticala. la fel cum e si in cazul peretilor si abolut a oricarui zid exterior.

Daca era balcon intermediar, partea inferioara era a vecinului de jos, partea superioara a vecinului de sus.

In cazul ultimului balcon, partea superioara este parte comuna.
Ultima modificare: Joi, 8 Septembrie 2011
grandanat, utilizator
Daca acel acoperis era din constructie prevazut sa adaposteasca acel balcon atunci este proprietate comuna.Daca acei proprietari s-au ocupat personal sa isi acopere balcoanele cu ce materiale au avut fiecare pe acolo, sigur este vorba de o proprietate personala.In functie de acest aspect asociatia poate hotara daca-i alba sau neagra.:coffee::coffee:
Ultima modificare: Joi, 8 Septembrie 2011
johnpescar, utilizator

Alte discuții în legătură

Buna ziua, locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, ... Laura Șerban Laura Șerban Buna ziua, Locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, care este situat in exteriorul blocului, dedesubt fiind alte balcoane ( asa a fost ... (vezi toată discuția)
Somatie asociatia de proprietari Stanca81 Stanca81 Buna ziua,   Ma confrunt cu o situatie neobisnuita: in 2008 am achizitionat o locuinta la ultimul etaj al unui bloc din Bucuresti. Balconul locuintei era ... (vezi toată discuția)
Terasa blocului stefanfane stefanfane Buna ziua ,am o intrebare :Repararea terasei unui bloc include si repararea ultimului balcon( stau intr-un bloc cu 4 etaje ,la etajul 4) trebuie sa ... (vezi toată discuția)