Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc?

a) asociatiei de proprietari
b) proprietarilor apartamentelor de la ultimul etaj, ale caror baclcoane intra sup acoperisurile respective
Raspuns final b .
BEN46 a scris:

Raspuns final b .

Gresit.
Raspuns final A. Este evident

Acoperisul balcoanelor face parte din proprietatea privata ca si balconul dealtfel ce treaba are atunci asociatia daca nu este un lucru comun .
nicidecum, partea exterioara a balconului este proprietate comuna, atat cea orizontala cat si cea verticala. la fel cum e si in cazul peretilor si abolut a oricarui zid exterior.

Daca era balcon intermediar, partea inferioara era a vecinului de jos, partea superioara a vecinului de sus.

In cazul ultimului balcon, partea superioara este parte comuna.
grandanat, utilizator
Daca acel acoperis era din constructie prevazut sa adaposteasca acel balcon atunci este proprietate comuna.Daca acei proprietari s-au ocupat personal sa isi acopere balcoanele cu ce materiale au avut fiecare pe acolo, sigur este vorba de o proprietate personala.In functie de acest aspect asociatia poate hotara daca-i alba sau neagra.:coffee::coffee:
johnpescar, utilizator