avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc?

Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc?
a) asociatiei de proprietari
b) proprietarilor apartamentelor de la ultimul etaj, ale caror baclcoane intra sup acoperisurile respective
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 11:36, 9 Septembrie 2011
Ok, alt test...

la parterul blocului avem un spatiu proprietate a unui cetatean, spatiul este inchiriat la o banca, spatiul depaseste limita exterioara a blocului, adica iasa in afara, avand in acest sens un fel de terasa deasupra.

Intrebare: cine face reparatia terasei? sau mai bine zis: a cui este terasa?

cei de la primarie mi-au raspuns ca este responsabilitatea proprietarului deoarece acopera spatiul lui...:stunned:

raspuns avantajos pt asociatie deoarece nu cheltuim banii cu repararea acelei terase:P
Evident terasa este a celui ce a construit acolo, asociatia nu are nici o atributie pentru ca nu este spatiu comun mentionat in acordul de asociere. Sau este trecuta de asociatie ca spatiu comun?.:O
@valitinu
Stiu foarte bine situatia, detin si eu un asemenea spatiu comercial. Din 110 mp, o treime este sub bloc(6 etaje) iar 2/3 este langa, cu acoperis propriu.

Raspuns final, terasa este a asociatiei de proprietari.

Insa, repararea ei ca trebui suportata integral de proprietar.

Motivatie:
La fel cum intr-o asociatie cu 2 scari(eventual una cu 4 etaje alta cu 8), reparatia acoperisului este suportata de proprietarii de sub el. Reparatia, acoperisului sau a liftului din scara A, este suportata doar de proprietarii din scara A.
Se merge pe principiul beneficiarului, adica doar beneficiarii au aceste obligatii.

Deci proprietarul spatiului comercial, va suporta integral reparatia acoperisului de jos. Iar pentru reparatia acoperisului de sus i se va calcula contributia numai dupa spatiul de sub el(de sub acoperisul de sus).

Ultima modificare: Vineri, 9 Septembrie 2011
grandanat, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, ... Laura Șerban Laura Șerban Buna ziua, Locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, care este situat in exteriorul blocului, dedesubt fiind alte balcoane ( asa a fost ... (vezi toată discuția)
Somatie asociatia de proprietari Stanca81 Stanca81 Buna ziua,   Ma confrunt cu o situatie neobisnuita: in 2008 am achizitionat o locuinta la ultimul etaj al unui bloc din Bucuresti. Balconul locuintei era ... (vezi toată discuția)
Terasa blocului stefanfane stefanfane Buna ziua ,am o intrebare :Repararea terasei unui bloc include si repararea ultimului balcon( stau intr-un bloc cu 4 etaje ,la etajul 4) trebuie sa ... (vezi toată discuția)