Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog sa imi spuneti in atributiile cui intra repararea acoperisului balcoanelor de la ultimul etaj al unui bloc?

a) asociatiei de proprietari
b) proprietarilor apartamentelor de la ultimul etaj, ale caror baclcoane intra sup acoperisurile respective
Ok, alt test...

la parterul blocului avem un spatiu proprietate a unui cetatean, spatiul este inchiriat la o banca, spatiul depaseste limita exterioara a blocului, adica iasa in afara, avand in acest sens un fel de terasa deasupra.

Intrebare: cine face reparatia terasei? sau mai bine zis: a cui este terasa?

cei de la primarie mi-au raspuns ca este responsabilitatea proprietarului deoarece acopera spatiul lui...:stunned:

raspuns avantajos pt asociatie deoarece nu cheltuim banii cu repararea acelei terase:P
Evident terasa este a celui ce a construit acolo, asociatia nu are nici o atributie pentru ca nu este spatiu comun mentionat in acordul de asociere. Sau este trecuta de asociatie ca spatiu comun?.:O
@valitinu
Stiu foarte bine situatia, detin si eu un asemenea spatiu comercial. Din 110 mp, o treime este sub bloc(6 etaje) iar 2/3 este langa, cu acoperis propriu.

Raspuns final, terasa este a asociatiei de proprietari.

Insa, repararea ei ca trebui suportata integral de proprietar.

Motivatie:
La fel cum intr-o asociatie cu 2 scari(eventual una cu 4 etaje alta cu 8), reparatia acoperisului este suportata de proprietarii de sub el. Reparatia, acoperisului sau a liftului din scara A, este suportata doar de proprietarii din scara A.
Se merge pe principiul beneficiarului, adica doar beneficiarii au aceste obligatii.

Deci proprietarul spatiului comercial, va suporta integral reparatia acoperisului de jos. Iar pentru reparatia acoperisului de sus i se va calcula contributia numai dupa spatiul de sub el(de sub acoperisul de sus).

grandanat, utilizator