Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Terasa inchisa de proprietarul de la ultimul etaj, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Terasa inchisa de proprietarul de la ultimul etaj, cine plateste izolarea terasei?

Buna ziua

Locuiesc intr-un bloc cu 3 etaje, un apartament pe etaj, locatarul de la etajul 3 a inchis terasa si o foloseste doar el nimic gresit pana aici.

Problema este ca de o perioada, aprox doi ani, terasa fiind prost izolata au inceput sa apara infiltratii, mai intai la el in apartament si mai grav la apartamentul de sub el, adica la etajul 2

Ideea este ca proprietarul de la et 3 nu prea sta prin tara, vine odata la 3 luni sau ceva de genu si ne tot amana ca incepe lucrarile de izolare a terasei fara insa sa inceapa ceva concret si mereu da raspunsuri evazive

La etajul doi locuieste un batran de aproape 80 de ani care nu poate face mare lucru, eu locuiesc la parter

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri:

- Cine trebuie sa plateasca pentru izolarea terasei? Asociatia sau doar cel de la et 3, care a inchis terasa pentru el ?

- Se poate plati un avocat si actiona in instanta sau ceva de genu aceasta daca se tot intarzie cu lucarile ? Sau exista vreo lege care sa il oblige sa faca acest lucru ?

Imi cer scuze daca intrebarile par banale sau stupide, dar sunt inginer si nu ma pricep la cadru legal.

Multumesc anticipat
Traian
Buna dimineata. In primul rand cum a intrat acel vecin in posesia terasei pentru ca, din ce cunosc, terasa reprezinta parte comuna a unui imobil ( toti proprietari din acel imobil au in proprietate o particica din ea si e administrata de asociatia de locatari...)
Vecinul poate lua legatura cu asociatia, inventariaza daunele produse de inundatie, apeleaza la o firma, face un deviz de lucrari, repara apartamentul pe banii lui si apoi trimite factura la proprietarul din cauza caruia are aceste probleme sa o achite. Nu doreste, se adreseaza instantei, cu ajutorul asociatiei, si apoi vecinul mai plateste si cheltuieli de judecata...
Eu asa as proceda...
Ionut.ion, utilizator
Dacă s-a dat în folosință exclusivă a respectivului, el va trebui să suporte toate cheltuielile. Dacă Nu, se vor suporta toți proprietarii proporțional cu cota lor parte din îmobil, a se vedea si art. 652 cod civil coroborat si cu restul dispozițiilor în materie. Finalmente, asociația de proprietari poate angaja un avocat pentru a face demersurile necesare în vederea soluționării problemei.
Salut.

Iti multumesc pentru raspuns, proprietarul a intrat legal, din ce cunosc, in proprietatea terasei, ideea este ca ei au luat de la inceput de cand s-a construit blocul apartament acolo, dar nu asta ne deranjeaza nu vrem acces terasa,

S-au inventariat deja daunele la cel de la et2, dar ideea este ca cel de la et 3 care are si terasa nu incepe lucrarile tot amana fara un motiv solid

Pentru asta intreb, pot forta cumva legal sa inceapa mai repede lucrarile ? Sau e vreo lege unde se mentioneaza acest aspect ?

Multumesc
Traian
Poate va ajuta Art. 17 din Legea asociatiilor de proprietari, am inteles ca este inca in vigoare... De aceea spuneam ca isi poate repara singur apartamentul si apoi sa trimita factura la proprietar, poate dupa n facturi achitate asa se gandeste ca e mai ieftin sa repare terasa...
egislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/83753
Multumesc

O idee f buna cu reparatia pe cont propriu. ideea este ca daca se va scurge mereu de sus de la ei reparatiile sunt ca degeaba, ma rog nu e o vorba de o inundatie mare, doar o inflitratie pe perete care afecteaza mai mult visual, totusi o dauna

Pe mine si pe locatarul de la 2 ne intereseaza si reparatia terasei efective, evident infiltratiile se vor inmultii si vor fi probleme din ce in ce mai mari pe viitor aici vrem sa punem presiune, sa izoleze mai repede acea terasa

Ma interesa cadrul acesta legal

O sa consult legea mentionata de dvs

Multumesc
Traian