Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz acordare fisa fiscala de catre vanzator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz acordare fisa fiscala de catre vanzator

Am cumparat de la o persoana juridica (SRL) un autoturism la mana a doua. Mi s-a dat factura si actele masinii iar certificatul fiscal mi s-a spus ca il voi primi zilele urmatoare. "Zilele urmatoare" au insemnat 3 luni pana in prezent iar eu tot nu am primit certificatul fiscal fara de care nu pot transcrie masina pe numele meu. De cate ori il contactez pe administrator, imi spune ca nu a avut timp, ca saptamana viitoare si tot asa... Eu ma gandesc ca SRL-ul o fi avand datorii si astfel nu poate scoate fisa fiscala, alt motiv nu vad.
Ce e de facut in acest caz? Ce posibilitati sunt ca eu sa pot inmatricula masina in aceasta situatie?
Nu aveti alta solutie decat sa il dati in judecata!B-)
Si asta cat mai repede ca sa nu va treziti ca firma e bagata in insolventa de catre creditori sau de catre stat!
achiesez la raspunsul d-lui mihai grigore.. eventual puteti incerca varianta medierii, la un mediator din localitatea dvs