Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen judecata - asigurari sociale
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen judecata - asigurari sociale

Sunt o proaspat fortata pensionara, am depus la tribunal un dosar pentru calculul veniturilor necalculate pentru care am platit CAS, in perioada 1972-1990si am ramas surprinsa sa constata ca termenul este 08.12.2010. Stiam ca aceste dosare se rezolva in termene de urgenta deoarece dovezile exista. Multumesc mult,
Din pacate aglomerarea instan telor face ca sa nu se mai respecte urgenta cu care ar trebui solutionate asemenea litigii
Litigiul dvs. nu este un conflict de munca, asa cum ati scris initial in titlu. El intra in materia "asigurari sociale", prevederile legale aplicabile fiind cele ale art. 154 - art. 159 din Legea nr. 19/2000.

Pentru ca un litigiu sa se judece cu celeritate, trebuie sa existe prevedere legala expresa in acest sens. Or, legea nu califica litigiile de asigurari sociale ca fiind litigii care se judeca in regim de urgenta.