Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cenzori - contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cenzori - contributii

Imi puteti spune va rog ce contributii se datoreaza pentru indemnizatiile cenzorilor la o soc.com. pe actiuni? Atat de cenzori cat si de societate.. si deasemenea in cazul cenzorilor care sunt pensionari..
adriana.r, utilizator
Potrivit legislatiei fiscale, este venit asimilat salariilor Prin urmare se retin se platesc aceleasi contributii ca si pentru salariati, respectiv se retin CAS, CASS, somaj (daca nu sunt pensionari), impozit 16%.Societatea plateste la venitul brut realizat de cenzori toate contributiile care se platesc pentru salariati, mai putin fondul de garantare si comisionul ITM.Se elibereaza anual fisa fiscala F2