Forum Discuţii juridice Executare silită Plangere penala
Discuție deschisă în Executare silită

Plangere penala

Am inteles ca pot inainta o plangere penala impotriva unei persoana. Am un contract de imprumut cu un domn de care nu mai pot da. Am angajat si un executor pentru recuperarea banilor dar dansul nu mai locuieste la adresa mentionata in contractul de imprumut si parca a intrat in pamant. Pot inainta o plangere penala? si daca da , ce rezolv?? Astept o varianta de solutionare a problemei mele. Va multumesc.
Puteti face o plangere penala pentru inselaciune, dar faptul ca aceasta persoana se sustrage de la plata imprumutului nu este infractiune.Incercati sa individualizati bunuri ce pot fi executate silit .
Executorul judecatoresc poate prin adrese efectuate in cadrul dosarului de executare silita demarat, sa va ajute sa aflati adresa de domiciliu a debitorului, conturile acestuia si bunurile imobiliare aflate in proprietatea acestuia.Astfel, se poate institui apoi fie o poprire pe cont, fie executata imobiliar datoria.
Executorul nu-l poate gasi caci si-a schimbat adresa dar nu si buletinul...si e taximetrist (nu are cartea de munca activa ca sa ii pot face o proprire)
Puteti incerca sa formulati plangere penala, desi fapta...nu este de natura penala ci este de natura civila, insa, poate, organele de cercetare si urmarire penala, pot da "de urma debitorului"...ca si persoana fizica...sau poate nu...
Oricum, in acest moment nu puteti face mare lucru, in afara de a-l cauta pe debitor...care, legal, figureaza la acelasi domiciliu din buletin.