Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare-cumparare

1. Care este perioada maxima care poate fi trecuta in acest antecontract de v-c, pana la care se poate plati si cea de-a doua rata ptr. a putea perfecta apoi un contract de v-c ?

2. In situatia in care am un antecontract de v-c incheiat acum 7 ani, il pot nota in CF abia in acest an?

3. Registratorul de CF primeste ptr. notare antecontracte fara forma autentica (notar sau avocat) ?
Antecontractul are aceeasi valoare ca si contractul , adica reprezinta "legea partilor" daca este incheiat cu respectarea reglementarilor legale in vigoare la incheierea sa . Nu exista o perioada maxima insa niciuna dintre parti nu are interesul ca aceasta perioada sa fie f. mare .
Daca prevederile antecontractului permit se poate incheia contract de vanzare-cumparare , CF fiind facuta de proprietar in baza actului de proprietate care nu este antecontractul de vanzare-cumparare .
Pentru CF trebuie actul de proprietate (act vanzare-cumpare , succesiune etc.) registratorul neputand finaliza CF cu antecontract de vanzare-cumpare (nu mai punem la socoteala faptul ca nu are forma autentica (notariala) .
O zi buna !
Multumesc.

Insist in intrebarea nr.3: se pot nota in CF antecontractele de v-c fara sa fie incheiate in forma autentica (notar sau avocat) ?
Dupa notarea antecontractului in CF, la ce pozitie va fi notata aceasta notare? In partea B si C ? Se face aceasta notare a antecontractului dar va ramane si numele proprietarului actual?
Da, se pot nota, dar mai sunteti in termenul de a obtine creanta?
La pozitia dupa ultima notare; nu stiu exact la ce se refera intrebarea, la rang sau la ce?
In partea a III-a se noteaza.
Antecontractul de v-c este incheiat acum cativa ani, stabilindu-se in acest sens ca ultima transa a banilor se va da la sfarsitul acestui an, urmand a se incheia imediat si contractul de v-c pe imobil.
Despre ce termen vorbiti? Despre ce creanta?
Creanta la care ma refer este dreptul dv. de a obtine un contract de vanzare.
Da, il mai puteti nota.