Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare-cumparare

1. Care este perioada maxima care poate fi trecuta in acest antecontract de v-c, pana la care se poate plati si cea de-a doua rata ptr. a putea perfecta apoi un contract de v-c ?

2. In situatia in care am un antecontract de v-c incheiat acum 7 ani, il pot nota in CF abia in acest an?

3. Registratorul de CF primeste ptr. notare antecontracte fara forma autentica (notar sau avocat) ?
Problema este ca pentru a putea fi notat in cartea funciara, antecontractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie incheiat in forma autentica. Inteleg ca al dvs. nu este...
:-/ Pentru ca?...
Imi recunosc eroarea in care am fost ieri...:((
Antecontractul poate fi notat in cartea funciara chiar daca nu este incheiat in forma autentica.
Antecontractul poate fi notat in CF chiar daca nu se specifica in cuprinsul actului ca se solicita notarea ?
Poate era mai simplu daca mergeati cu actul in cauza la OCPI si aflat pe loc raspunsul la toate intrebarile....