avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract de vanzare-cumparare

1. Care este perioada maxima care poate fi trecuta in acest antecontract de v-c, pana la care se poate plati si cea de-a doua rata ptr. a putea perfecta apoi un contract de v-c ?

2. In situatia in care am un antecontract de v-c incheiat acum 7 ani, il pot nota in CF abia in acest an?

3. Registratorul de CF primeste ptr. notare antecontracte fara forma autentica (notar sau avocat) ?
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 20:45, 21 Iunie 2011
Problema este ca pentru a putea fi notat in cartea funciara, antecontractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie incheiat in forma autentica. Inteleg ca al dvs. nu este...
:-/ Pentru ca?...
Imi recunosc eroarea in care am fost ieri...:((
Antecontractul poate fi notat in cartea funciara chiar daca nu este incheiat in forma autentica.
Antecontractul poate fi notat in CF chiar daca nu se specifica in cuprinsul actului ca se solicita notarea ?
Poate era mai simplu daca mergeati cu actul in cauza la OCPI si aflat pe loc raspunsul la toate intrebarile....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notare antecontract in cartea funciara mariaaa_jo mariaaa_jo buna seara, dorim sa achizitionam un apartament aflat in acest moment in constructie. pentru avans am discutat impreuna cu vanzatorul (dezvoltatorul) sa ... (vezi toată discuția)
Atestare antecontract vanzare teren agricol virgil72 virgil72 Pana acum nu am atestat antecontracte ce privesc transmiterea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole, insa, avand in vedere ca este vorba doar de ... (vezi toată discuția)
Notare in cf ContSters22096 ContSters22096 un antecontract de v-cump care nu a fost incheiat in forma autentica poate fi inscris in CF sau doar un antecontract incheiat la notar poate fi inscris in CF? (vezi toată discuția)