Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizatiile de constructie emise de primarii au ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizatiile de constructie emise de primarii au caracter secret?

Are cineva cunostinta despre un ordin al ministrului lucrarilor publice ca autorizatiile de constructie emise de primarie ar fi secrete???
Nu poate exista un act normativ care sa stipuleze ca toate autorizatiile de construire sa fie secrete , dar pot fi cazuri speciale care sa impuna aceasta restrictie (de ex. cele de importanta strategica , militara ) .
Nu sunt secrete, dar nici nu intra sub incidenta Legii 544 privind liberul acces la informatii de interes public. Pentru a afla detaliile unei autorizatii de constructie trebuie, deci, sa justificati un interes legitim.
Legea nr 50/1991, actualizata ,specifica la art 7 alin 21 citez- Autorizaţia de construire şi anexele acesteia au caracter public şi se pun la dispoziţia publicului spre informare pe pagina proprie de internet a autorităţii administraţiei publice emitente sau prin afişare la sediul acesteia, după caz.