Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata intretinerii pentru apartament nelocuit?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata intretinerii pentru apartament nelocuit?

Sunt proprietar al unui apartament dintr-un bloc de apartamente. In apartamentul meu nu locuieste nimeni nici macar o zi pe an. In fiecare platesc la asociatia de locatari o suma cca 30€ pentru cheltuielile scarii blocului. Este corect? As putea avea legea cu indatoririle si drepturile proprietarului?
1. Exista cheltuieli pe care trebuie sa le suportati in calitate de proprietar, chiar daca nu locuieste nimeni efectiv in acel apartament.
2. Veti gasi mai degraba acte normative cu muuulte drepturi ale asociatiei si muuulte obligatii ale proprietarilor. De exemplu HG 400/2003 privind aprobarea normelor met. privind organiyarea si functionarea asociatiilor de proprietari.
Trebuie sa contribuiti la cheltuielile cu intretinerea partilor comune si reparatii. Vedeti si www.adb.ro