avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie de la primarie sau acordul primarului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie de la primarie sau acordul primarului

buna ziua,am si eu o nelamurire. am o firma si spatiu de lucru inchiriat pentru un magazin la parterul unui bloc,spatiu care e modificat in asa fel incat sa nu deranjeze vecinii. am toate autorizatiile obtinute prin certificatul constatator mai putin acordul primarului. pot deschide magazinul fara acest acord? sau intai obtin acordul primarului si apoi deschid magazinul?eu vreau sa deschid magazinul si apoi sa obtin aceasta autorizatie.va multumesc
Cel mai recent răspuns: ana & maria , utilizator 16:02, 10 Aprilie 2010
cred ca ar fi mai bine pentru dvs daca depunti actele la primarie pentru acord,daca spuneti ca aveti toate celelalte acte .Nu va costa decit aproximativ 82 lei si va trebuie urmatoarele acte
1. Cerere – declaratie ce se găseşte la compartimentul specializat;
2. Certificat de înregistrare la Registrul Comerţului;
3. Dovada deţinerii legale a spaţiului (act proprietate, contract de
închiriere, subînchiriere, asociere, locaţie, leasing etc.) – copie;
4. Fotografie color a faţadei spaţiului şi după caz, plan de situaţie din
care să rezulte încadrarea în zonă;
5. Certificat fiscal emis de Direcţia Taxe şi Impozite Locale;
6. Alte documente pentru activităţi speciale;
7. În cazul reînnoirii autorizaţiei, va fi depusă în original autorizaţia de
funcţionare expirată.
primaria de care apartineti se poate sa va mai ceara si contract de salubrizare(asa cer la Brasov)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatii pentru magazin second hand! sebdanuta sebdanuta Buna ziua!Doresc sa-mi deschid un magazin second-hand de haine dar nu stiu de ce autorizatii am nevoie.Mentionez ca firma este deja infiintata dar domeniul de ... (vezi toată discuția)
Cum se transpune in acte colaborarea noastra? andreistan andreistan Buna ziua, O cunostinta de-a mea are o brutarie, desfasurandu-si activitatea intr-un spatiu cesionat de la Consiliul Judetean Brasov. Eu pe firma mea am ... (vezi toată discuția)
Inregistrare punct de lucru - contract de locatie de gestiune ade_ice_ice ade_ice_ice Buna seara, Imi baza unui contract de locatie de gestiune, imi pot inregistra punct de lucru al unei firme si fiscaliza casa de marcat pe locatia ... (vezi toată discuția)