Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ignorarea legii administratiei publice locale nr. 286/ ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ignorarea legii administratiei publice locale nr. 286/ 2006 art. 43 alin. 7 de catre primarie

Buna ziua,

După prevederile legii nr. 286/ 2006 art. 43 al.7 în termen de 3 zile de la terminarea şedinţei, secretarul unităţii administrativ-teritoriale afişează la sediul primăriei şi, după caz, pe pagina de internet a unităţii administrativ-teritoriale o copie a procesului-verbal al şedinţei.

Timp de 2 ani nici un proces verbal de la nici o sedinta de consiliu nu a fost afisata nici pe panoul aflat in curtea primariei nici pe site-ul acestuia.

In ultima sedinta de consiliu din data de 30 martie s-a votat pentru amenajarea unei rulote in fata caruia se va amenaja o terasa betonata si inconjurata cu gard in centrul satului care este monument istoric.

Planul urbanistic general interzice orice constructie straina arhitecturii satului, din aceasta cauza suspectam ca solicitantul nu are autorizatie de constructie pentru aceasta amenajare.

Necunoscand cuprinsul procesului verbal si hotararea luata in aceasta cauza de catre consiliul local am trimis o scrisoare prin care cerem ( un grup de cetateni) afisarea procesului verbal in termen de 3 zile.

Intrebarea mea este, daca dupa primirea acestei scrisori nu se afiseaza pocesul verbal care este urmatorul pas? Unde putem depune plangere si cum puteam afla cuprinsul si cele hotarate la ultima sedinta de consiliu?

Este totusi vorba de incalcarea planului urbanistic si foarte probabil de inca o constructie fara autorizatie, caci din pacate deja avem destule...

Va multumesc de raspuns!

Cu stima
Buna ziua !
Puteti sesiza prefectura judetului, institutie ce supravegheaza legalitatea actelor administrative ale primariilor si consiliilor locale.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat