Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum se aplica art. 43(6) din Legea nr. 215/2001?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum se aplica art. 43(6) din Legea nr. 215/2001?

cum se aplica art 44 (6) din legea 215/2001, privind procesul verbal al sedintelor de consiliu local ???
este obligatoriu sa fie prezentat , procesul verbal al sedintei anterioare, consilierilor pentru a fi semnat ??

sau este suficient ca secretarul sa il prezinte si sa nu fie semnat de consilieri ???

cum ar trebui sa se procedeze in mod corect ???
Se prezinta, se supune discutiilor, daca este cazul se completeaza si, de regula, se semneaza de presedintele de comisie si se contrasemneaza de sectetarul localitatii. Este posibil sa fie ceva reglementari in acest sens si in regulamentul consiliului local respectiv.
Mi se pare cam confuz subiectul:
1. Subiect: Cum se aplica art. 43(6) din Legea nr. 215/2001?
2. cum se aplica art 44 (6) din legea 215/2001, privind procesul verbal al sedintelor de consiliu local ???

Totusi incerc un raspuns:
1. Dezbaterile din sedintele consiliului local, precum si modul in care si-a exercitat votul fiecare consilier local se consemneaza intr-un proces-verbal, semnat de presedintele de sedinta si de secretarul unitatii administrativ-teritoriale, nu de catre consilieri.
2. In termen de 3 zile de la terminarea sedintei, secretarul unitatii administrativ-teritoriale afiseaza la sediul primariei si, dupa caz, pe pagina de internet a unitatii administrativteritoriale o copie a procesului-verbal al sedintei. Deci membrii consiliului pot lua la cunostinta despre continutul procesului-verbal nu "pus pe tava".
3. La inceputul fiecarei sedinte, secretarul supune spre aprobare procesul-verbal al sedintei anterioare.
4. Consilierii locali au dreptul ca, in cadrul sedintei, sa conteste continutul procesului-verbal si sa ceara mentionarea exacta a opiniilor exprimate in sedinta anterioara. Deci, continutul procesului verbal, nu ceea ce domnul consilier a dorit sa se mentioneze in proces-verbal si nu s-a mentionat.

da aveti dreptate, este vorba de art. 43(6) din Legea nr. 215/2001, eronat am trecut art 44

dar aceasta prevedere legala este interpretata asa cum se doreste
nu cum se scrie in lege
procesele verbale ale sedintelor nu sunt puse pe siturile primariei
, nici macar proiectele de hotariri
nu exista transparenta
consilierii nu vad procesele verbale ale sedintelor anterioare, decit dupa multe luni
MOLNAR MARCEL a scris:

da aveti dreptate, este vorba de art. 43(6) din Legea nr. 215/2001, eronat am trecut art 44

Nu este vorba de art. 43, ci despre art. 42.
Art. 42. - (1) ªedinţele consiliului local sunt publice.
(2) Lucrările şedinţelor se desfăşoară în limba română. În consiliile locale în care consilierii locali aparţinând unei minorităţi naţionale reprezintă cel puţin o cincime din numărul total, la şedinţele de consiliu se poate folosi şi limba maternă. În aceste cazuri se va asigura, prin grija primarului, traducerea în limba română. În toate cazurile, documentele şedinţelor de consiliu se întocmesc în limba română.
(3) Dezbaterile din şedinţele consiliului local, precum şi modul în care şi-a exercitat votul fiecare consilier local se consemnează într-un proces-verbal, semnat de preşedintele de şedinţă şi de secretarul unităţii administrativ-teritoriale.
(4) Preşedintele de şedinţă, împreună cu secretarul unităţii administrativ-teritoriale îşi asumă, prin semnătură, responsabilitatea veridicităţii celor consemnate.
(5) La începutul fiecărei şedinţe, secretarul supune spre aprobare procesul-verbal al şedinţei anterioare. Consilierii locali au dreptul ca, în cadrul şedinţei, să conteste conţinutul procesului-verbal şi să ceară menţionarea exactă a opiniilor exprimate în şedinţa anterioară.
(6) Procesul-verbal şi documentele care au fost dezbătute în şedinţă se depun într-un dosar special al şedinţei respective, care va fi numerotat, semnat şi sigilat de preşedintele de şedinţă şi de secretar, după aprobarea procesului-verbal.

Legea 215/2001 a fost republicata si modificata de mai multe ori. Ultima modificare este prin L. 59/2010.

Darie Tudor, utilizator
MOLNAR MARCEL a scris:

dar aceasta prevedere legala este interpretata asa cum se doreste
nu cum se scrie in lege
procesele verbale ale sedintelor nu sunt puse pe siturile primariei
, nici macar proiectele de hotariri
nu exista transparenta
consilierii nu vad procesele verbale ale sedintelor anterioare, decit dupa multe luni

foarte rau, reclamati in scris asta! legea nr. 52/2003, prevede si sanctiuni pentru nerespectarea dispozitiilor legale in ceea ce priveste transparenta.:)