Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sanctiuni aplicabile funcþiei publice de secretar al ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sanctiuni aplicabile funcþiei publice de secretar al unitãþii administrativ-teritoriale

Va rog cateva sfaturi pentru urmatoarea problema:

Conform legii secretarul trebuie sa faca publice procesele verbale de sedinta incheiate in sedintele consiliului local la 3 zile dupa terminarea sedintei (Legea 215/2001 art.42). I s-a atras atentia ca nu a facut publice procesele verbale dar nimic nu s-a schimbat.

Daca acesta incalca normele legale de cateva luni de zile, exista sanctiuni, cui trebuie sa te adresezi?

In cazul in care incalca si alte prevederi ale legii, mai grave decat cea descrisa, cui te adresezi pentru a face sesizare?

Multumesc
Art.116 alin.4 din Legea nr.215/2001, recrutarea, numirea, suspendarea, modificarea, încetarea raporturilor de serviciu şi regimul disciplinar ale secretarului unităţii administrativ-teritoriale se fac în conformitate cu prevederile legislaţiei privind funcţia publică şi funcţionarii publici.