Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare someri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare someri

buna ziua.
o societate comerciala, care in luna decembrie 2009 a trimis in somaj cativa oameni datorita inchiderii unui punct de lucru, in acest moment poate face angajari de personal?
daca da, in ce conditii?
poate reangaja 2 dintre acei oameni trimisi in somaj, care inca se afla in perioada de somaj?
poate angaja un alt om caruia i-a expirat perioada de somaj?
temei legal?

multumesc!
Daca a fost vorba despre concediere individuala, atunci poate angaja pe cine doreste ea.

Daca a fost vorba despre concediere colectiva, atunci mai intai trebuie sa anunte pe cei care i-a concediat si in cazul refuzului acestora va angaja pe altcineva
alte pareri?
un temei legal sau o trimitere la o lege speciala?

multumesc!
Pentru concediere colectiva vedeti art.72 C.mun.