Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare marfa

Am preluat un magazin mixt cu alimente si imbracaminte Am facut inventar si am convenit ca marfa sa se plateasca timp de 1 an. Cee acte de intrare ar trebui sa fac ca sa pot inregistra intrarea marfii in gestiune.
Buna ziua.
Va trebui sa completati NIR pentru toata marfa intrata in gestiune,ca sa va puteti calcula pretul de vanzare,adaosul, TVA-ul,etc.
Nu puteti face aceste lucruri,fara NIR.
Succes.
Marius Bote, Practician in insolventa
ok Dar momentan am doar listele de inventar la pretul care e pe raft din care voi scadea 20 % si aceea va fi valoarea de intrare .Dar de la vinzator ce acte sa solicit caci la volumul de marfa e prea mult sa faca facturi detaliate Face factura pet total si NIR il fac de pe liste sau cum procedez ?
Da,poate sa faca o singura factura pe toata marfa si dvs.in functie de aceasta sa faceti NIR-urile in baza acestei facturi, factura care trebuie sa corespunda cu listele de inventar.
Marfa se factureaza la valoarea din liste sau fara cei 20 %[Vinzatorul spune ca nu poate factura o marfa cu pret mai mic decit valoarea din stocuri]
bote marius a scris:

Da,poate sa faca o singura factura pe toata marfa si dvs.in functie de aceasta sa faceti NIR-urile in baza acestei facturi, factura care trebuie sa corespunda cu listele de inventar.

Bineinteles ca factura se face la pret de vinzare..Total factura = cu total liste inventar
NIR-rile se fac pe fiecare produs,daca sunteti contabila stiti cum,daca nu va da informatii contabila d-voastra .pe factura sa fac se specifice plata in timp de un an sau faceti un P.verbal prin care sa specificati modul de plata al facturi..sa nu aveti surprize mai tirziu..
succes..!