avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme de mostenire

Sotii isi fac testament reciproc. Prima moare sotia, sotul supravietuitor decedeaza dupa un an. Nu a fost deschisa succesiunea in urma decesului sotiei.

Sotul, decedat ultimul, nu are mostenitori de niciun grad, sotia are doua surori. Intrebarea mea este daca surorile sotiei au deptul sa deschida succesiune

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: dianarotaru , utilizator 10:45, 19 Februarie 2007
da, doar pt bunurile sotiei(surorii lor).
Daca testarea sotilor unul catre celalalt e valabila:D, surorile sotiei nu prea au ce sa ceara.#-o
Toata averea decedatei s-a dus la sot, iar surorile nu sunt rezervatare...:(
multumesc frumos, unul dintre colegii dumneavoastra mi_a spus ca testamentul intre soti nu este valabil....
Eu stiam ca este nula de drept vanzarea cumpararea intre soti nu si testamentul sau donatia.

Colegu' are partial dreptate....:) E interzis, sub sanctiunea nulitatii, ca doua persoane sa testeze prin acelasi act una in favoarea celeilaltre sau in favoarea unei terte persoane.
legea nu ingaduie, daramite sa permita:D ca doua sau mai multe persoane sa testeze prin acelasi act una in favoarea celeilalte sau in favoarea unei a treia persoane (art. 857 cod civil). testamentele acestea, numite conjunctive, sunt interzise. testamentul este conjunctiv numai daca este, ca act juridic, o opera comuna a doua sau mai multe persoane, dispozitiile fiind contopite in acelasi context. daca testamentele sunt separate, ele vor fi valabile chiar daca contin dispozitii reciproce si interdependente. prin urmare, pentru a fi valabil, testamentul trebuie sa imbrace forma actului separat....

Alte discuții în legătură

Cine vine la succesiune a rudelor de gr.2 fara copii lumibalan lumibalan eu nu am decit in testament al ei care ii lasa lui averea dupa deces,dar dupamoartea sotului, sotia, nu a facut succesiune deoarece era bolnava in coma. (vezi toată discuția)
Testament reciproc intre soti  ROSA ROSA Intrebare: Testamentul reciproc intre soti fara copii, la moartea unuia dintre soti se poate ataca de catre nepoti? (vezi toată discuția)
Intocmire testament ContSters136056 ContSters136056 Buna ziua! Eu si sotul meu detinem 2 imobile(unul la oras si unul la tara) si ceva teren.Avem 2 fii, ambii casatoriti .Unul dintre ei locuieste cu noi in ... (vezi toată discuția)