Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitãþii ºi sãnãtãþii în munca nr. 319/2006

Cum se interpreteaza urmatorul articol " Contractul încheiat între angajator şi serviciul extern de prevenire şi protecţie trebuie sa cuprindă cel puţin următoarele:.....
b) modul de colaborare cu lucrătorii desemnaţi/serviciul intern de prevenire şi protecţie şi/sau cu alte servicii externe de prevenire şi protecţie;

Ce trebuie mentionat in contract in acest sens?
1. colaborarea cu LD SSM, se refera la instructajul periodic- tematica , periodicitatea, responsabilitatea.
2. SIPP- deoarece serv. extern este seful sipp, trebuie sa faca decizii de organizare, numarul de membrii, anuntarea si stabilirea datelor de intrunire a serviciului, lucru comun si la organizarea si functionarii CSSM
3. In cazul efectuarii unor lucrari cu lucratori de la o alta firma, intre cele doua servicii externe se stabilesc obligatiile fiecarrei parti, referitoare la instructaj, echipament de protectie, control, si cine va cerceta un eventual acc. de munca, toate concretizate in conventia incheiata.