Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... racordare teava gaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

racordare teava gaz

Buna ziua locuiesc la etajul al II-lea al unui imobil cu sase apartamente pe scara.(2 per etaj) Doresc instalarea unei centrale de apartament si racordarea la reteaua de gaz .Initial teava de gaz a fost trasa si achitata integral de vecinul aflat la acelasi etaj cu mine.Ulterior la aceasta s-au bransat si restul vecinilor,unii platind iar altii deloc.Intrebarea mea este cui trebuie sa platesc cota parte din teava si daca trebuie neaparat acordul vecinului care locuieste sub mine cu care nu ma aflu in relatii foarte bune#-o.Care este modalitatea de calcul pentru plata ?
Va multumesc
Cu privire la cota respectiva, vecinului care a achitat initial si integral teava pana la etajul dvs.
Contactati o firma autorizata sa proiecteze instalatia si sa monteze centrala de apartament. Aceasta firma cunoaste demersurile ce trebuiesc facute la furnizorul de gaz in primul rand. Pentru aceasta va trebuie acceptul vecinului care a instalat teava iar costul, partea dv este negociabila, e la libera intelegere. Ca reper puteti sa impartiti valoare totala la 6 sau si mai simplu mergeti la vecinul dv si solicitati-i acordul. Intrebati-l si cat trebuie sa-i platiti.