Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructia unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructia unei case

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema!!
Detin un teren de casa in orasul techirghiol -Constanta,acesta are suprafata de 400M2 dar este pe extravilan,intravilanul orasului este la circa 25 de metri de terenul meu
Am facut testul geo,cadastru ,intabulare,am si proiectul la casa terminat
Am fost la primarie cu toate acestea si nu imi dau voie sa ma apuc de constructie pe acest teren.
Mi-au zis sa fac un plan urbanistic zonal.
Mai exista si alte portite...ca nu vreau sa cheltui atatia bani cu P.U.Z-ul asta:)
Astept sfaturi de la dumneavoastra.
Va multumesc!
Banuiesc ca fiind in extravilan terenul este catalogat ca fiind agricol. In atare conditii se impune scoaterea terenului din circuitul agricol, iar pentru asta e nevoie de PUZ. Fara scoaterea din circuitul agricol nu o sa primiti autorizatie de construire. Parerea mea e ca trebuie facut.