avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructia unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructia unei case

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema!!
Detin un teren de casa in orasul techirghiol -Constanta,acesta are suprafata de 400M2 dar este pe extravilan,intravilanul orasului este la circa 25 de metri de terenul meu
Am facut testul geo,cadastru ,intabulare,am si proiectul la casa terminat
Am fost la primarie cu toate acestea si nu imi dau voie sa ma apuc de constructie pe acest teren.
Mi-au zis sa fac un plan urbanistic zonal.
Mai exista si alte portite...ca nu vreau sa cheltui atatia bani cu P.U.Z-ul asta:)
Astept sfaturi de la dumneavoastra.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nevoie , Avocat 22:52, 11 Aprilie 2010
Banuiesc ca fiind in extravilan terenul este catalogat ca fiind agricol. In atare conditii se impune scoaterea terenului din circuitul agricol, iar pentru asta e nevoie de PUZ. Fara scoaterea din circuitul agricol nu o sa primiti autorizatie de construire. Parerea mea e ca trebuie facut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea unui teren din extravilan in intravilan ionut_mindroiu ionut_mindroiu Va rog sa imi dati cateva detalii despre cum as putea trece un teren extravilan in intravilan, pentru ca ulterior sa imi construiesc o ... (vezi toată discuția)
Proiect puz avram172 avram172 buna ziua. rog tare ma mult sa ma ajutati cu o problema, care ma tine pe loc. detin un teren agricol in suprafata de 1, 53 ha pe raza unei comune din jud ... (vezi toată discuția)