Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Explicatii exemplu calcul 3 % taxa partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Explicatii exemplu calcul 3 % taxa partaj

Buna ziua,

V-as ruga sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza concret taxa judiciara de timbru pentru bunurile comune (din masa partajabila) ce sunt supuse partajului.
Exemplu:
Sa zicem ca valoarea bunurilor ce urmeaza a fi partajate este de 300.000 RON.
Sa zicem ca una din parti considera ca i se cuvin 95 % din cei 300 000 RON.
Cat va plati persoana care crede ca i se cuvin 95 % din cei 300.000 RON ?...3 % din 300 000 RON (adica din valoarea totala a bunurilor) = 9. 000 RON sau 3 % din 285.000 RON (adica din 95 % cat crede ca i se cuvin) = 8.550 RON ?

Multumesc.
De regula vi se va stabili 3% din valoarea masei partajabile.
"cereri de partaj - 3% la valoarea masei partajabile.
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea
acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul
cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii
la valoarea contestata in conditiile art. 2 alin. (1)"
Paratul, de regula, contesta partial cele ce solicita reclamantul: valori, cote, bunuri; el plateste altfel atunci.
Sigur, daca la reconventionala paratului-reclamant face iar reconventionala reclamantul parat, aceasta mai datoreaza inca o taxa de timbru la ce anume contesta el acum. Si tot asa.
Multumesc.