Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestare amenda rca si lipsa documente. masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestare amenda rca si lipsa documente. masina parcata.

Am primit la politie urmatorul proces verbal:

Proces verbal seria xx nr xxxxxxx

incheiat azi 03.04.2010 in localitatea
Agent constatator asp XXX XXX politia XXX constat ca (urmeaza datele mele, inclusiv cnp)

In data de 02.04. 2010 ora 15.30 a condus autoturimsul marca jeep cherookee nr xxx pe strada Cercului neavand platita asigurarea obligatorie RCA pe anul 2010, aceasta fiind expirata din data de 15.10.2010. De asemenea nu avea asupra sa, certificatul de inmatriculare si nici permisul de conducere.
Fapta savarsita este prevazuta de art 48 legea 136/95 si sanctionata de art 64 din legea 136/1995
art 101/1/18 din oug 195/2002R si sanctionata de art 98 alin4 oug 195/2002R

Stabilesc amenda in suma de 1360 lei, puncte amenda in valoare de 1360 lei.

Contravenientul poate achita in cel mult 2 zile lucratoare de la data primirii procesului verbal jumatate din minimul amenzii adica 1180 lei.

Alte mentiuni: recunosc faptul ca asigurarea obligatorie RCA este expirata din 2009, fara a plati asigurarea pe anul 2010 si mai mentionez ca la data si ora mentionate in procesul verbal eu ma aflam stationat cu autoturismul pe partea dreapta fiind lovit in usa stanga fata de auto marca peugeot 206 cu nr xxxx.

acum intrebarea este daca am sorti de izbanda in a contesta acest proces verbal pentru ca:
a) nu s-a mentionat numarul strazii unde eram parcat.
b) masina nu era in mers, eu eram in afara masinii si nici urma de deplasare. Singura deplasare a fost ulterior la politie (masina este masina de concurs), dar conform cu ceea ce politistiul de serviciu mi-a spus sa fac.
c) amenzile sunt cumulate si nu pot plati 1/2 din amenda de RCA ci doar din cea de 360 roni. astfel incat jumatate din minim devine 1180 roni. Nu trebuiau 2 amenzi, sau 2 procese verbale ?

Si daca ma complic cu contestatia, si nu reusesc, pot sa mai primesc vreo amenda vreo cheltuiala de judecata sau ceva ? Sau oricum merita facut efortul, macar pentru a amana plata, si ca exercitiu asa ?

Multumesc,
Sorin
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspunsul prompt. Mai am o curiozitate:

As putea oare conduce vehicolul fara sa ma aflu in vehicol ? Pentru ca am mentionat si in declaratie, si pe schema accidentului, faptul ca nu ma aflam in masina la momentul PRODUCERII accidentului. Daca admit ca adevarat faptul ca eu conduceam masina desi nu ma aflam in dansa, inseamna ca si-n acest moment pot sa conduc masina ?

Nu inteleg care este diferenta intre cei care-si gasesc masina lovita-n parcare si nefericitul meu eveniment. Practic pentru ca ma aflam la 2 metri de masina, si aveam portiera deschisa, gata, o conduc ?

Doar ca sa ma lamuresc si eu asa...
Multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~
treaba e cam asa:
masina era parcata in fata blocului bunicii mele.
eu aduceam cumparaturile de paste la masina, si urma sa ma duc sus unde aveam si copilul.
SI ideea este ca oricum nu plecam cu masina de-acolo, ci asteptam nevasta care vine cu taxiul si luam copilul de sus, cumparaturile din masina si plecam.
Ca sa explic mai precis, nici cheile de la masina nu le aveam, doar telecomanda...

ZIceti ca sa incerc totusi, sa contest, sunt ceva bani... ar merita efortul daca am sanse.
~ Conținut șters la cerere ~