Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit de nevoi personale - asigurarea nu acopera ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit de nevoi personale - asigurarea nu acopera decesul din cauze naturale

Daca o persoana a avut un credit de nevoi personale, pentru care a incheiat o asigurare de viata (care nu acopera decat decesul din accident, nu si din cauze naturale), dupa decesul debitorului, mostenitorii au obligatia de a achita creditul? (asigurarea era colectiva - am aflat ulterior) Daca banca nu a cerut giranti, nu a cerut actele (acordul) sotiei, acum de ce solicita achitarea creditului de catre familie (sotia supravietuitoare si copii)? Exista vreo varianta sa scape de executorul bancar?
Masa succesorala cuprinde si activ ( bunuri) si pasiv ( datorii).
La acceptarea acesteia de catre mostenitori, vor prelua inclusiv datoriile.
Exista doua posibilitati de a evita acest lucru:
- renuntarea la mostenire, dar se renunta inclusiv la activ;
- acceptarea sub beneficiu de inventar, ceea ce inseamna ca datoriile defunctului se acopera/executa exclusiv din activ, astfel nu se poate executa nici un bun/venit propriu mostenitorului.

Dati-ne mai multe date despre ce bunuri avea defunctul si valoarea datoriei.