Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inregistrari mentiuni Registrul Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inregistrari mentiuni Registrul Comertului

Buna ziua,

In cat timp de la semnarea contractului de cesiune de parti sociale trebuie facuta inregistrarea de Registrul Comertului ? Daca cesiunea s-a facut anul trecut, in perioada in care au existat blocajele binecunoscute la Registru din Bucuresti, se mai poate face inregistrarea la Registru in 2010? Care ar fi posibilele probleme cauzate de inregistrarea tardiva a contractului de cesiune?

Va multumesc!

florentina09, utilizator
Inregistrarea oricarei mentiuni se face intr-un termen de 15 zile la ORC, dar puteti incerca si acum inregistrarea. Posibilele probleme ar fi legate de respingerea dosarului dat fiind ca nu s-a facut inregistrarea in termen.
Care ar fi posibilele probleme cauzate de inregistrarea tardiva a contractului de cesiune?

Contractul va produce efecte de la inregistrarea lui in Reg comertului !