Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la somaj

in anul 2008 mi-am dat demisia de la locul de munca pentru a pleca in occident la munca,unde de altfel am si lucrat fara contract de munca.acum am revenit in tara si nu am gasit deocamdata de lucru.doresc sa stiu daca pot beneficia si in ce conditii de indemnizatie de somaj? mentionez ca am peste 20 de ani vechime in munca si nu am mai beneficiat pana in prezent de somaj.
In conditiile prezentate de dvs, in prezent, nu beneficiati de somaj.
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa lucrati minim 12 luni cu un program de 8 ore/zi, iar incetare c.i.m. sa aiba loc din motive neimputabile dvs .