avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Metodologia de aplicare a OUG 13/2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Metodologia de aplicare a OUG 13/2010

Ce acte trebuiesc intocmite, si unde se depun , pentru a pune in aplicare prevederile OUG 13/2010?

MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: serviciuapasarichioi , utilizator 15:39, 14 Iunie 2010
Salut siel53. Nu e asa complicat, nici cei din Iasi de la mine nu au primit normele si nici nu o sa apara norme de aplicare dupa cate am inteles eu de la ei. Au aparut doar niste norme interne, pentru ei, care s-ar parea ca la tine in oras inca nu au ajuns. Ideea de baza este ca poti sa aplici acesta ordonanta doar daca obtii de la ei o adeverinta ca salariatii tai angajati indeplinesc conditiile ordonantei 13/2010. Altfel, deci fara acea adeverinta nu poti face nimic nici in contabilitate. Acela este singurul document care iti da dreptul la scutire, pe acela il arati la control daca vine.
Ma rog,....... daca vrei ami multe detalii contacteaza-ma. Sa dea telefon desteptii aia de la somaj de la tine din oras, telefon la AJOFM Iasi si sa intrebe, ca pierzi timpul si nu primesti subventia.........
Cu stima
As dor sa stiu si eu daca o persoana (somer) se incadreaza atat in facilitatea prevazuta de OUG 13/2010, respectiv este de 3 luni in evidenta AJOFM-ului si in acelasi timp se incadreaza in facilitatea de la art. 85 alin. (1) din Legea nr. 76/2002, respectiv are varsta de peste 45 de ani, poate beneficia de ambele facilitati angajatorul care o incadreaza in munca?

As dori si eu sa obtin acele norme interne la care te-ai referit eduard mai sus.
Ultima modificare: Luni, 14 Iunie 2010
serviciuapasarichioi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta 13/2010 in 2011 spirescu spirescu Ordonanta 13/2010 mai este valabila si in ianuarie 2011? Mai precis, angajatorul care angajeaza someri pe perioada nedeterminata, pe posturi nou create, ... (vezi toată discuția)
Cum beneficiez de ordonanta nr. 13/2010? dorina bonte dorina bonte Care sunt pasii de urmat ca angajator pentru a beneficia de scutirea platii CAS, in baza OUG 13/2010 - la angajarea unei persoane somere? (vezi toată discuția)
Beneficiile somerilor privind oug nr. 13/2010 costy1986 costy1986 As dori sa stiu daca cei care beneficiaza de indemnizatie de somaj inainte de aplicarea OUG13/2010 beneficiaza de prevederile ei, sau numai cei care au intrat ... (vezi toată discuția)