avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fostul asociat mi are dreptul la dividende?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fostul asociat mi are dreptul la dividende?

Buna ziua,

Ce pot sa fac in situatia in care fostul asociat pretinde drepturi la dividende pentru perioada in care a fost asociat, desi a renuntat expres la toate drepturile in calitatea de asociat al firmei X SRL, cat si a dreptului la dividende?
Mai este indreptatit sa le solicite?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 22:06, 12 Aprilie 2010
Buna seara.
Fostul asociat are dreptul la dividendele cuvenite pe perioada activarii ca asociat.
A renunta la dividende este ca si cum a renunta la salariu. Este o clauza ce poate fi lovita de nulitate .Este un drept al lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare srl pensionar invaliditate idoinai idoinai Buna seara! Sunt pensionara invaliditate gradul 2,vreau sa imi infiintez un SRL-microintreprindere fara salariati.Stiu ca legea spune ca daca am alte venituri ... (vezi toată discuția)
Dividende ASOCIAT ASOCIAT buna ziua, care e baza de drept, potrivit careia vechiul asociat(unic), care a cesionat p.s., poate solicita de la actualii asociati, repartizarea si ... (vezi toată discuția)