Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fostul asociat mi are dreptul la dividende?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fostul asociat mi are dreptul la dividende?

Buna ziua,

Ce pot sa fac in situatia in care fostul asociat pretinde drepturi la dividende pentru perioada in care a fost asociat, desi a renuntat expres la toate drepturile in calitatea de asociat al firmei X SRL, cat si a dreptului la dividende?
Mai este indreptatit sa le solicite?

Multumesc anticipat
Buna seara.
Fostul asociat are dreptul la dividendele cuvenite pe perioada activarii ca asociat.
A renunta la dividende este ca si cum a renunta la salariu. Este o clauza ce poate fi lovita de nulitate .Este un drept al lui.