Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

Mai exista vreo cale de realizare a taxei de succesiune in afara de cea prin intermediul notariatului, si cam cat ar fi aceasta taxa?
In instanta.
Se plateste o taxa de timbru raportata la valoarea masei succesorale.
Mai este nevoie de avocat pentru taxa de succesiune realizata in instanta atunci cand cei doi mostenitori sunt de acord la impartirea mostenirii dupa spune legea?
Oana_G, utilizator
Asa cum spunea si colegul mai sus, trebuie evaluata mai intai masa succesorala, si in functie de asta, se va calcuala taxa (aprox. 10 % din valoare).
Se plateste la biroul de taxe al finantelor.
Dezbaterea succesiunii se face cel mai usor si mai rapid la notariat. Iar costurile sunt mai mici decat o dezbatere succesorala in instanta!
B-)
Va recomand sa va angajati un avocat.