Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare decl.390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare decl.390

Am urmatoarele situatii: Achizitie intracomunitara de marfuri data facturii 30.03.10, data receptiei 02.04.10. Este corect sa fac urm inreg: in martie 4426 = 4427 cu tva aferent la curs factura, si il declar in 300 si 390, iar in aprilie la data primirii marfurilor 371 = 401 si 4426 = 4427 cu diferenta de curs pt. tva? in aprilie nu decla nimic in 390? Si la rd ar trebui sa prind valoarea marfii?
Va multumesc
Buna seara
Ati uitat sa precizati ce fel de platitor de TVA sunteti.
Da scuze suntem platitori de tva lunar
Va rog cum ar trebui sa procedez in situatia mai sus mentionata maine e 15 termen pentru 390 Multumesc
Buna ziua,
Cel mai sigur sa nu aveti nici un fel de problema va raportati la data facturii:
- in 390 pe martie prindeti factura;
- in decontul de tva (300) prindeti factura la pozitia care trebuie
- la nir cel mai sigur din cate stiu eu este cursul valutar din data facturii.