avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare decl.390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare decl.390

Am urmatoarele situatii: Achizitie intracomunitara de marfuri data facturii 30.03.10, data receptiei 02.04.10. Este corect sa fac urm inreg: in martie 4426 = 4427 cu tva aferent la curs factura, si il declar in 300 si 390, iar in aprilie la data primirii marfurilor 371 = 401 si 4426 = 4427 cu diferenta de curs pt. tva? in aprilie nu decla nimic in 390? Si la rd ar trebui sa prind valoarea marfii?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 13:09, 14 Aprilie 2010
Buna seara
Ati uitat sa precizati ce fel de platitor de TVA sunteti.
Da scuze suntem platitori de tva lunar
Va rog cum ar trebui sa procedez in situatia mai sus mentionata maine e 15 termen pentru 390 Multumesc
Buna ziua,
Cel mai sigur sa nu aveti nici un fel de problema va raportati la data facturii:
- in 390 pe martie prindeti factura;
- in decontul de tva (300) prindeti factura la pozitia care trebuie
- la nir cel mai sigur din cate stiu eu este cursul valutar din data facturii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

ajutor declaratia 390 rodia rodia In situatia in care factura intracomunitara este emisa cu data de 22.07.2009 iar receptia bunurilor s-a facut in data de 04.08.2009. Exemplu:In declaratia 300 ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare mihaela_86 mihaela_86 Buna ziua, Am o factura de marfa fara tva, furnizor din Germania; mentionez ca societatea la care lucrez este platitoare de tva, inregistrata in Reg. op. ... (vezi toată discuția)
Diferente curs valutar daal daal Buna ziua, Am intalnit urmatoare aproblema: \"Cum evidentiez in contabilitate si ce curs de schimb valutar folosesc in urmatoarea situatie ptr. achizitiile ... (vezi toată discuția)