avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor declaratia 390
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor declaratia 390

In situatia in care factura intracomunitara este emisa cu data de 22.07.2009 iar receptia bunurilor s-a facut in data de 04.08.2009.
Exemplu:In declaratia 300 la luna iulie 2009(taxarea inversa) am declarat baza 10 lei iar tva 2 lei(la cursul euro din data facturii adica 22.07.2009).
Cand s-a facut receptia a fost alt curs.
Intrebare: ce declar in decl.390 la baza impozabila(aceeasi suma ce am declarat-o in 300 la baza?)#-o#-o
Cel mai recent răspuns: rodia , utilizator 16:59, 6 Octombrie 2009
rodia a scris:

In situatia in care factura intracomunitara este emisa cu data de 22.07.2009 iar receptia bunurilor s-a facut in data de 04.08.2009.
Exemplu:In declaratia 300 la luna iulie 2009(taxarea inversa) am declarat baza 10 lei iar tva 2 lei(la cursul euro din data facturii adica 22.07.2009).
Cand s-a facut receptia a fost alt curs.
Intrebare: ce declar in decl.390 la baza impozabila(aceeasi suma ce am declarat-o in 300 la baza?)#-o#-o


Ati lucrat corect, in 300 se declara baza impozabila la cursul din data facturarii. Baza impozabila din 390 trebuie sa se coreleze la leu cu baza impozabila din randurile respective din 300.

Multumesc:bow:
Cursul este corect, exigibilitatea TVA-ului este la data facturii, dar, marfa se inregistreaza in contabilitate la data receptiei(aug) si nu la data facturii si implicit si declaratia se face tot la august cu achizitia.
soficu cristina a scris:

Cursul este corect, exigibilitatea TVA-ului este la data facturii, dar, marfa se inregistreaza in contabilitate la data receptiei(aug) si nu la data facturii si implicit si declaratia se face tot la august cu achizitia.


Asa am inregistrat, receptia in august la cursul de la data receptiei.Atunci voi avea o diferenta intre baza din iulie si ce am inregistrat in august(iulie baza 10 lei;august baza 12 lei).
In 390 din cate inteles trebuie sa declar 12 lei si atunci ce fac cu diferenta de 2 lei dintre decont 300 si decl.390?N-o sa mai fie corelatie intre 300 si 390.
:worthy:Multumesc anticipat!
rodia a scris:

soficu cristina a scris:

Cursul este corect, exigibilitatea TVA-ului este la data facturii, dar, marfa se inregistreaza in contabilitate la data receptiei(aug) si nu la data facturii si implicit si declaratia se face tot la august cu achizitia.


Cum intocmesc pana la urma declaratia 390?Ce baza trec?#-o

Asa am inregistrat, receptia in august la cursul de la data receptiei.Atunci voi avea o diferenta intre baza din iulie si ce am inregistrat in august(iulie baza 10 lei;august baza 12 lei).
In 390 din cate inteles trebuie sa declar 12 lei si atunci ce fac cu diferenta de 2 lei dintre decont 300 si decl.390?N-o sa mai fie corelatie intre 300 si 390.
:worthy:Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare decl.390 STEFAN ALINA STEFAN ALINA Am urmatoarele situatii: Achizitie intracomunitara de marfuri data facturii 30.03.10, data receptiei 02.04.10. Este corect sa fac urm inreg: in martie 4426 = ... (vezi toată discuția)
Achizite intracomunitara marfuri ioanatodi ioanatodi Buna ziua Am o situatie pe care nu stiu cum sa o tratez din pct de vedere contabil, fiscal. La data de 22.11.2012 s-a facut plata catre un furnizor UE in ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare mihaela_86 mihaela_86 Buna ziua, Am o factura de marfa fara tva, furnizor din Germania; mentionez ca societatea la care lucrez este platitoare de tva, inregistrata in Reg. op. ... (vezi toată discuția)