avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizite intracomunitara marfuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizite intracomunitara marfuri

Buna ziua

Am o situatie pe care nu stiu cum sa o tratez din pct de vedere contabil, fiscal.
La data de 22.11.2012 s-a facut plata catre un furnizor UE in baza unei proforme.(ambele firme inregistrare in ROI, platitoare de tva).
Marfa ajunge in data de 23.12.2012 la un furnizor in Romania in vederea ansamblarii (prin urmare documentele de receptie sunt semnate de catre furnizorul nostru de servicii). Factura de la furnizorul din UE are data de 13.12.2012.

Care sunt notele contabile si ce curs valutar folosesc (data cursului) ?
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 19:53, 10 Ianuarie 2013
Buna seara,

Cursul de schimb utilizat este cel din data la care a intervenit exigibilitatea taxei, in cazul dvs cursul de la data facturii, adica 13.12.2012(art.139'1 din Codul fiscal, alineatul 2).
In opinia mea, monografia contabila ar putea avea urmatoarea forma:

1. la plata avansului:
4091 = 5124
2. la data facturii:
357 = 401
4426 = 4427
401 = 4091(inregistrand si diferentele de curs valutar dintre data platii si dara facturii)
3. la data primirii bunurilor:
371 = 357

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie intracomunitara RobertR RobertR Buna ziua. Am urmatoarea situatie: In cazul unei achizitii intracomunitare in valoare de 1000 de euro, am efectuat plata marfii pe baza de proforma la cursul ... (vezi toată discuția)
ajutor declaratia 390 rodia rodia In situatia in care factura intracomunitara este emisa cu data de 22.07.2009 iar receptia bunurilor s-a facut in data de 04.08.2009. Exemplu:In declaratia 300 ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara RobertR RobertR Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am facut un contract pe 6 luni cu un furnizor din UE pe 100 de buc(marfa) cu valoarea de 10.000 de ... (vezi toată discuția)