Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Am facut un contract pe 6 luni cu un furnizor din UE pe 100 de buc(marfa) cu valoarea de 10.000 de euro adica 100 de euro pe bucata.
Platile se fac in felul urmator pe baza de PROFORMA:
1. in prima luna se face plata pentru 20 bucati din care primesc 10 bucati in prima luna si 10 bucati in ultima luna(luna a 6-a)
2. in luna a doua fac plata pentru 20 de bucati din care primesc 10 buc in a doua luna si 10 in ultima luna(luna a 6-a)
3. in luna a 3-a se face plata pentru 20 de buc si le primesc pe toate in aceeasi luna(a 3-a).
4. in luna a 4-a platesc 20 de buc pe care le primesc in aceeasi luna(a 4-a)
5. in luna a 5-a platesc 20 de buc pe care le primesc in aceeasi luna(a 5-a)
6. in luna a 6-a NU MAI PLATESC NIMIC si imi trimite cele 20 de bucati platite in prima si a doua luna.

Am facut deja prima plata 20 de bucati-2000 de euro pe baza de PROFORMA dupa care la cateva zile am primit factura pe cele 10 bucati pe care le primesc in prima luna cu specificatia ca factura pentru celelalte 10 bucati o primesc in luna a 6-a odata cu echipamentele.
Va rog sa-mi spuneti cum inregistrez Proforma si factura in contabilitate si ce evidentiez in delclaratia 390?
Va multumesc mult!
in orice caz factura proforma nu puteti sa o declarati in 390 ,nu confundati factura proforma cu factura fiscala , factura proforma se foloseste pentru a face plata , urmand a se intocmi factura finala , deci la factura proforma ar trebui sa aveti doar o plata in avans , iar factura finala tine loc de document finala justificativ
pentru cele 10 bucati primite in prima luna trebuie sa primiti o factura fiscala, iar pentru cele 10 bucati platite in prima luna pe care le veti primi in ultima luna, trebuie sa primiti o factura de avans.
acestea doua se inregistreaza in contabilitate si se declara in 390.
exigibilitatea tva pentru achizitii intracomunitare, inclusiv pentru avansurile platite, intervine la data emiterii facturii sau maxim in a 15 a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.
daca pana atunci nu primiti factura de la furnzior, aveti obligatia sa intocmiti autofactura.
in functie de data facturilor/autofacturilor, acestea se declara in 390.
Buna ziua,
Ca sa fiu mai explicit, va rog sa ma ajutati in urmatoarele, pentru situatia mea de mai sus:
Inregistarile contabile:
1. Plata proformei in data de 27.06:
4091.1 = 5124: 2000 euro
2. In data de 11.07 se emite factura si am urmatoarele:
371 = 401: 1000 euro
4426=4427 : 240 euro
fac compensarea
401 = 4091.1: 1000 euro
3. Peste 6 luni(in luna 12) inregistrez factura din luna a-12-a in valoare 1000 de euro si compensez cei 1000 de euro care au ramas in contul 4091.1 astfel incat sa-mi ramana in zero contul 4091.1
371 = 401: 1000 euro
4426=4427 : 240 euro
fac compensarea
401 = 4091.1: 1000 euro

Acum, in declaratia 390 aferenta lunii 07(termen limita 15.08) trec cei 1000 de euro mentionati pe factura din 11.07?
Va rog foarte mult sa imi spuneti daca sunt corecte inregistrarile de mai sus si daca evidentiez corect in declaratia 390?
Va multumesc!