Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechimea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechimea in munca

perioada in care o salariata a avut suspendat cim conform OUG 148/2005, fiind in concediu pentru crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani, constituie vechime in munca pentru a se putea acorda sporul de vechime?
Din 2007, perioada concediului pentru cresterea copilului în vârsta de pâna la 2 ani sau de pâna la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în munca si în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda în raport cu aceasta. - art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005
Cornel Vasile, Consilier juridic