avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime - concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime - concediul pentru cresterea copilului

Am si eu o rugaminte vreau sa stiu daca perioada concediului pentru cresterea copilului (2ani) ,se ia in calcul la acordarea sporului de vechime.
Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 08:44, 4 Octombrie 2010
Da. Este vechime in munca si in servici.
Din OUG 148/2005:
Art.18...
(7) Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
eu am doi copii nascuti in oct. 2000 si febr. 2004 si mi se calculeaza la vechime decat primul concediu. este corect? am stat cate 2 ani acasa cu ambii copii.
va multumesc.
Modificarea art.18 din OUG nr.148/2005, in sensul prezentat de Valeriu, s-a facut in anul 2007 ... prin urmare, din acest an perioada CCC este considerata vechime in munca sau in serviciu.
DA, este vechime in munca, perioada pentru primul copil, cel putin pana la data de 31.03.2001.:rolleyes:

LEGE nr. 120 din 9 iulie 1997
privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în varsta de pana la 2 ani
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 149 din 11 iulie 1997
Data intrarii in vigoare : 11 iulie 1997
- abrogat de art.198 din LEGE 19/2000 la data de 1 aprilie 2001

ART. 2
Concediul platit pentru ingrijirea copilului se acorda, la cerere, in continuarea concediului pentru sarcina si lauzie sau oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani
ART. 4
Perioada concediului pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani constituie vechime in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime buhum buhum In prezent lucrez la spit jud de urg din tulcea de 14ani si 7 luni, inainte de acest job am mai lucrat aprox 2 ani (1an si 10 luni sau si 11 luni) in alta ... (vezi toată discuția)
concediu crestere copil - se considera vechime in munca? irinel iordan irinel iordan buna seara, am doi copii nascuti in oct. 2000 si febr. 2004. pt. primul mi se ia in calcul concediul de doi ani la calcularea sporului de vechime, iar pentru ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca MCMCBRTR MCMCBRTR Am un copil nascut nov. 1998 si unul in aug 2004 pt care am beneficiat, la amandoi de CCC.. constituie vechime in munca si stagiu de cotizare? (vezi toată discuția)