Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale APLICAREA DIFERITA A LEGII
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

APLICAREA DIFERITA A LEGII

E vorba de legea 300/2004, si anume de celebrul deja cod CAEN 7420 care se refera la activitati de inginerie si consultanta. Pentru PFA, la Primaria sect.3 si la cea din Ploiesti se admite acest cod la infiintarea PFA. In schimb primaria sect. 3 sustine ca acest cod este scos din lege si nu este valabil pentru PFA.
De asemenea pentru reinnoirea autorizatiei PFA Primaria sector 3 solicita o taxa de circa 50 RON pe cand Primaria sector 2 nu solicita nici o taxa.
S-a mai discutat pe acest forum despre codul CAEN 7420 si nimeni dintre juristi nu a putut da un raspuns. In tara asta nu exista o lege unica pentru toti? Chiar depinde de norocul pe care-l ai sa domiciliezi intr-un anume loc ca sa-ti poti exercita legal meseria? poate de data asta va raspunde totusi cineva.Presupun ca trebuie discutat pe undeva la Ministerul Muncii cu juristii de acolo care pot interpreta legea. Dar ce facem cu primariile care sunt un fel de stat in stat?
codul CAEN 7420 nu este scos...nu etse pentru prima data cand un act normativ se aplica in stiluri diferite in multe locuri.
este o situatie asemanatoare cu cea codul CAEN privind activitatile juridice.
Taxele de autorizare pot diferi de la primarie la primarie, aici Consiliul local stabileste taxele si impozitele locale.