Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate anula un Titlu de Proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate anula un Titlu de Proprietate?

Am mostenit jumatatea unui teren. Mostenitorul celeilalte jumatati a primit Titlu de Proprietate (legea 18).Intabularea s-a facut abuziv si a intrat peste o parte importanta din terenul nostru.Terenul recuperat de acesta s-a vindut de 3 ori.Intrebare:Pot anula Titlul acordat abuziv (nefiind pe vechea locatie) si care ne prejudiciaza pe noi?

Ai la dispozitie actiunea in revendicare, dar da-ne mai multe detalii: de la cine ai mostenit ce act de propr avea, de ce doar calalalt are titlu de propr, cine are in posesie bucata de teren de care zici ca e a ta si de cand, de cand a inceput sa vanda celalalt terenul cu pricina etc
ContSters30587, utilizator
Da, puteti anula titlul de proprietate.
In conditiile in care veti anula titlul de proprietate , trebuie anulate si actele succesive acestuia - adica, contractele de vanzare-cumparare sau actele prin care s-a schimbat titularul dreptului de proprietate.

Da, puteti anula titlul de proprietate.
In conditiile in care veti anula titlul de proprietate , trebuie anulate si actele succesive acestuia - adica, contractele de vanzare-cumparare sau actele prin care s-a schimbat titularul dreptului de proprietate.

In privinta anularii, se poate doar daca exista motive de nulitate pe care va trebui sa le si demonstrati, si nu e chiar usor, mai exista si niste termene...
Si.... daca nu erau destule, inc-o intrebare:D: depasirea limitelor celor doua proprietati s-a facut odata cu punerea in posesie ca efect al Lg. 18/1991, apare si in titlu aceasta depasire - si in acest caz recomand nulitatea partiala a TDP sau odata cu masuratorile cadastrale necesare intabularii - caz in care recomand revendicarea.:-/
Anularea actului e posibila, in principu dar trebuie tinut cont de niste termene.
Ar trebui sa ne dati mai multe detalii: de ce are numai celalt proprietar titlu?cand ati constatat incalcarea propriei proprietati? aveti intabulat propriul drept de proprietate in CF?
Dati-ne mai multe detalii ca sa va putem ajuta mai concret!
In ceea ce priveste instrainarile succesive ale celuilalt teren, situatia e mai complicata intrucat trebuie dovedit ca cumparatorii au fost de rea-credinta si au stiut ca dvs. vi s-a incalcat proprietatea. Altfel proprietatea ramane la ei si dvs. aveti un drept de creanta corespunzator partii incalcate(in cazul in care obtineti anularea titlului principal in baza caruia s-au facut vanzarile) impotriva celuilalt mostenitor.